Dermální výplně

Látky aplikované injekčně, nebo pomocí ultratenkých flexibilních kanylek pod povrch pleti se užívají k odstranění vrásek, k vyhlazení drobných jizviček, ke zvětšení objemu a hydratace rtů, k celkové rejuvenanci a doplnění objemů v obličeji a k vykreslení jeho kontur. Výsledky aplikace výplní jsou přitom přirozenější než v případě chirurgického faceliftu.
 

Nejpoužívanějším materiálem k dermálním výplním je kyselina hyaluronová. Tato látka má základní roli ve fyziologii kůže, její strukturální funkci a obnově. Vyplněním mezibuněčného prostoru vytváří vhodné prostředí pro dělení, migraci a adhezi buněk. Má silnou schopnost vázat vodu - až do 4000 násobku vlastní váhy a plní tak řadu fyziologických funkcí v udržování struktury tkání, jejich lubrikaci a ochraně. Prvé léčebné úspěchy slavil tento inertní polysacharid vysoké molekulové hmotnosti v sedmdesátých letech a to ve veterinární medicině při léčbě kloubních zranění závodních koní, později se užíval při očních operacích k ochraně endotelu rohovky. K dermálním výplním se dnes užívá stabilizovaná kyselina hyaluronová, získávaná synteticky fermentací bakteriemi, které ji obsahují jako součást svého mucinového obalu - je tak vysoce čistá a absolutně strukturálně identická s endogenní kyselinou hyaluronovou. Této látky v pleti výrazně ubývá jak během fyziologického stárnutí, tak i působením škodlivých zevních vlivů, UV zářením, látek znečišťujících životní prostředí a volnými radikály. Pleť se tak stává sušší, křehčí, je více zranitelná a má omezenou schopnost hojení.


Preparáty užívané k aplikaci dermálních výplní kyselinou hyaluronovou


Restylane, Restylane s lidocainem, Restylane lipp, Restylane Vital, Restylane Vital Light, Restylane SubQ, Juvederm, Esthelis, Fortelis, Surgiderm, Teosyal, Viscountour.


Druh použitého preparátu se volí pro ten který typ pleti a pro výsledný efekt, kterého má být dosaženo. Jemnější preparáty lze převrstvit hutnější koncentrovanou výplní, kombinací jednotlivých fillerů pak lze docílit výborných výsledků, které vydrží i několik let.


Kyselina hyaluronová se aplikuje injekčně jehlou, či pomocí aplikačního pera s přesně nastavitelným a volitelným průtokem a dávkováním množství přípravku, nebo pomocí atraumatických kanylek – dlouhých , pružných, tenkých jehliček se zaobleným hrotem a s bočním umístěním aplikačního otvoru – kanyla na rozdíl od injekční jehly není ostrá , nenarušuje nervová vlákna a drobné cévky, a snižuje tak riziko vzniku modřinek.


Před samotným zákrokem lze jako prevenci vzniku hematomů užívat několik dní jednosložkový homeopatický přípravek s arnikou (Arnica Montana Boiron).
U výplní jehlami (vrásky nosoretních rýh, vrásky na čele při kořeni nosu, vyplnění či modelace objemu rtů) se na 20 minut před aplikací nanáší znecitlivující krém (EMLA, Lyracaine). Při výplních mikrokanylkami (tonizující biorevitalisační efekt – „tekutý facelift“) pro hydrataci pleti tváří, nad horním rtem, kolem očí, se aplikuje nejprve úvodní injekční znecitlivění (Marcaine) pro vstup kanylky. Vybranou technikou vpichu (lineární či retrográdní u jehel, sendvičová, “nappage“, křížová či vějířová u kanyl) se poté aplikuje výplň do požadované oblasti, která se v případě potřeby ještě jemně rozmasíruje.


Jako vedlejší reakce po ošetření se může objevit přechodné zarudnutí, tečkovité krvácení, modřinky a otoky ošetřovaných partií. Ošetřené oblasti lze hned po zákroku ledovat, nebo přikládat zklidňující hydrogelové obklady. K urychlení hojení doporučujeme arnikovou mast (Weleda Arnika-Salbe 10%)či protizánětlivý krém s dexpanthenolem (Bepanthen Plus Bayer).

 

> Ceník >